KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK NEDİR? NASIL ALINIR? 2021

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK NEDİR? NASIL ALINIR? 2021

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik nedir, KOSGEB tarafından imalat haricindeki desteklenen NACE kodları altında yapılan girişimcilere verilen bir destektir. Yani KOSGEB Geleneksel Girişimci denilince akla; Kahvaltı salonu, Mantı evi, dönerci, restoran vb. hizmetler sunacak girişimciler akla gelmektedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik desteğinden yararlanmak için öncelikle www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu eğitime katılmak gerekir. Bu, KOSGEB geleneksel girişimcilik desteği için ön şarttır. KOSGEB Geleneksel Girişimcilik eğitimi ile girişimcilerin kişisel, karakteristlik ve işletme kurulumu noktasında bilgi birikimlerinin artırılması, önlerine gelecek risklerin proaktif bir yaklaşımla çözüm önerileri geliştirmeleri ve işletmelerin son derece kırılgan oldukları ilk 3 yıl içerisinde ayakta kalmaları hedeflenmektedir.

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ İLE NE SAĞLANMAKTADIR?

KOSGEB destek verdiği NACE kodlarında Geleneksel Girişimcilerin yapacağı yatırımlara 65.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır.

Destek kapsamında;

Şahıs firmaları için 5.000 TL, Sermaye şirketleri (Limited ve Anonim Şirketler) için 10.000 TL kurulum desteği olarak verilmektedir.

Bunun yanında ilk yıl sonunda çalıştırdığı personel sayısına göre ödenen prim gün sayısı

– 180-539 gün ise 5.000 TL

– 540-1079 gün ise 10.000 TL

– 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL

destek verilmektedir.

İkinci yıl sonunda aynı şekilde ödenen prim gün sayısı

– 360-1079 gün ise 5.000 TL

– 1080-1439 gün ise 15.000 TL

– 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

desteklenmektedir. Bunu biraz daha anlaşılır olması adına şöyle açıklayabiliriz.

İlk yıl içerisinde 1 personele kadar 5.000 TL, 2 personele kadar 10.000 TL, 3 personel ve üzerinde istihdam sağlayan girişimciye 20.000 TL destek verilir. Aynı parametreler ikinci yıl için de geçerlidir.

KOSGEB Girişimcisinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL daha eklenir.

 

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitimi, KOSGEB geleneksel Girişimcilik desteğinden yararlanmak için alınması gereken online bir eğitimdir. Online olarak verilen videoları izleyerek bu eğitim alınmış olur. Herhangi bir sınava ihtiyaç yoktur.

Bunun için öncelikle www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu eğitime katılmak gerekir. KOSGEB Geleneksel Girişimcilik eğitimi ile girişimcilerin kişisel, karakteristik ve işletme kurulumu noktasında bilgi birikimlerinin artırılması, önlerine gelecek riskleri öncelikli bir yaklaşımla çözüm önerileri geliştirmeleri ve işletmelerin son derece kırılgan oldukları ilk 3 yıl içerisinde ayakta kalmaları hedeflenmektedir.

 

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ZOR MUDUR?

Hayır bu eğitim hiç zor değildir. Zaten www.lms.kosgeb.gov.tr adresine girdiğinizde eğitimin online olarak sunulan videoları izlemekle yeterli olduğunu göreceksiniz. KOSGEB Geleneksel Girişimcilik eğitiminde girişimcilerin kişisel, karakteristik ve işletme kurulumu noktasında bilgi birikimlerinin artırılması amaçlanmıştır.

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SONUNDA SERTİFİKA ALINIYOR MU?

Evet, online olarak sunulan KOSGEB Geleneksel girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra e-sertifika sahibi oluyorsunuz. KOSGEB’e başvuru yaptığınızda bu sertifikayı e-devlet sistemi üzerinden KOSGEB görebiliyor.

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SONUNDA SERTİFİKA ALMAK İÇİN SINAVA GİRİYOR MUYUZ?

HAYIR, online olarak sunulan KOSGEB Geleneksel girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra doğrudan e-sertifika sahibi oluyorsunuz. KOSGEB’e başvuru yaptığınızda bu sertifikayı e-devlet sistemi üzerinden KOSGEB görebiliyor. Herhangi bir sınava girmiyorsunuz.

 

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

KOSGEB Geleneksel Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmamalıdır

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığı bulunmamalıdır.

Bundan sonraki süreçte ise KOSGEB Geleneksel Girişimcilere destek vermek için aşağıdaki şartları da sağlamalarını beklemektedir.

 • KOSGEB Geleneksel Girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir. (KOSGEB Girişimcilik eğitimi nasıl alınır için tıklayınız.)
 • KOSGEB Geleneksel Girişimcisinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı en az %50 olmalıdır. Destek programı süresinde girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşmemelidir.
 • KOSGEB Geleneksel Girişimcisinin kurduğu işletme, destek programı başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır.
 • KOSGEB Geleneksel Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesine kadar başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması

gerekmektedir.

 

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİ DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Evvela KOSGEB Geleneksel Girişimcisi, www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu KOSGEB Geleneksel girişimcilik eğitimlerini tamamlamalıdır. Bu, KOSGEB Geleneksel Girişimcilik desteklerini alabilmek için ön şarttır.

Ardından (en az 1 gün sonra) şahıs ya da sermaye şirketi kurabilir. Aynı zamanda KOSGEB’e e-devlet sistemi üzerinden işletmesini kaydetmelidir. Daha sonra linkinde bulunan İş Planı doldurulmalıdır.

Bu konuda vakit kaybetmek istemeyen girişimcilerin profesyonel destek alması da mümkündür. İyi bir profesyonel destek verebilecek firma için bu linke tıklayabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik İş planı aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Girişimci/İşletme Bilgileri
 • Müşteri Grupları
 • Değer Önerisi
 • Ulaşım/Dağıtım kanalları
 • Müşteri İlişkileri
 • Kilit Faaliyetler
 • Kilit Kaynaklar
 • Maliyet Yapısı
 • Gelir Akışı

Bu iş planı, KOSGEB geleneksel girişimcilerimiz için adeta başucu kitabı gibidir. Bu iş planını hazırlarkern gelecek öngörüsü ne kadar sağlam yapılmışsa KOSGEB geleneksel girişimcisinin başarılı olma şansı o kadar yüksek olur.

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİ DESTEĞİ 2021

KOSGEB Geleneksel Girişimci desteği yıllar içerisinde farklılık göstermekle birlikte 2021 yıl için yukarıda verilen tüm bilgiler şu an itibariyle en güncel olanlarıdır. Sitemiz sizler için bu bilgileri ilgili kurumlarla görüşerek, mevzuatlarını sürekli inceleyerek güncellemektedir. Sizlerden de emeğe saygı gereği yararlanmanızı ve başkalarının da yararlanması için paylaşım yapmanızı rica ediyoruz.

 

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NASIL ALIR?

Bunun için ilk şart KOSGEB veritabanına kayıt olmalısınız. KOSGEB kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır da. Bunun için kayıt tuşuna tıklamadan önce elinizin altında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız ve diğer şirket evraklarının olduğundan emin olun. Kayıt için öncelikle

 1. Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
 3. Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
 4. Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
 5. Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız. Bu kadar basit işte 😊

Daha sonrasında ise KOSGEB Geleneksel Girişimcilik İş Planını eksiksiz doldurup başvurunuzu yapmalısınız. Bunun için KOSGEB Geleneksel Girişimcilik İş Planı içeriği ve örneklerini sitemizde bulabilirsiniz.

 

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ PROGRAMI “Dijital Dönüşüm Çağrısı” 2021

 

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİLİK BAŞVURUSUNDA İŞ PLANINI KİM DEĞERLENDİRİYOR?

Kendi işinin patronları olmak isteyenlere, KOSGEB iş fikrine göre 65 BİN TL’ye kadar hibe desteği sağlıyor. Ancak bunun için iyi bir İş Planı şart. Pekala, bu İş planını kim, neye göre değerlendiriyor?

KOSGEB Geleneksel Girişimcisi sunduğu iş planını ilgili KOSGEB uzmanı değerlendiriyor ve karar veriyor. Burada istatistiki olarak yazılan her 100 projeden 90 ve üzeri olumlu olarak kabul edilmekte olduğunu söyleyebiliriz.

 

KOSGEB VERDİĞİ PARAYI GERİ ALIR MI?

KOSGEB Geleneksel Girişimciyi destekledi ancak işleri maalesef rast gitmedi ve kuruluş tarihinden itibaren bir yılını tamamlamadan kapanması durumu ortaya çıktığında KOSGEB, geri ödemesiz desteklerini ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte KOSGEB Geleneksel Girişimcisinden tahsil eder. Ancak ilk bir yılını doldurduğu takdirde işletme tasfiyesini başlatır veya kapanırsa yapılan destek ödemeleri geri alınmaz.

KOSGEB GELENEKSEL GİRİŞİMCİSİ ORTAKLIK KURABİLİR Mİ?

Öncelikle KOSGEB geleneksel girişimcisi, KOSGEB Geleneksel Girişimcilik destek programı başvurusunda ortaklık yaparsa ortaklık payı en az %50 olmalıdır. Geleneksel Girişimcilik desteğinden yararlandığı 2 yıllık süre içerisinde girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşemez.

Bu arada KOSGEB geleneksel girişimcisinin yapacağı işte bilgisinin ve geçmiş deneyiminin olması beklenmektedir. Aksi takdirde KOSGEB geleneksel girişimcisinin büyük zorluklarla karşılaşacağı açıktır. KOSGEB Geleneksel Girişimcisinin yapacağı faaliyetle alakası bilgisi yeterli değilse bu işte deneyimli bir personel çalıştırması beklenir.

Bununla birlikte bazen “Türk aklı” sadece desteklerden yararlanmayı amaçlayarak mevcut başka bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad, unvan ya da bir iş birimi olarak açmak, yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde doğrudan veya dolaylı yollarla ortaklık/çıkar ilişkisi bulunan işletme olmak, şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi gibi etik olmayan yollara başvurmaktadır. KOSGEB böyle bir durumu fark ettiği takdirde yani KOSGEB geleneksel girişimcisinin başka bir işi devam ettiriyor veya büyütüyor gibi değerlendirirse girişimciyi desteklemez.

NEDEN GİRİŞİMCİLİK ÖNEMLİDİR?

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik desteğine başlamadan önce neden girişimcilik önemlidir, neden bu kadar destek veriliyor kısaca bilgi vermek isteriz.

Girişimcilik,  ülkelerin ekonomik gelişiminde çok önemlidir. Start-up firmalarının çokluğu, niteliği, Ar-Ge çalışmaları, teknoloji üzerine yaptıkları girişimler çok hızlı bir şekilde büyümekte kısa zamanda büyüyerek unicornlar çıkartarak girişimcilik ekosisteminin yıldızını parlatmakta ve yeni girişimciler için bu siteme girmeyi çok cazip hale getirmektedir. İşte bu sebeple de devletler “girişimci”leri çeşitli fon ve teşvik mekanizmaları ile desteklemektedir. Ülkemizde bu girişimcilik faaliyetlerini destekleyen farklı kurumlar (TÜBİTAK, Kalkınma Ajansları, İŞKUR, vd.) olmakla birlikte şüphesiz ilk akla gelen kurum KOSGEB’tir.

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) uzun yıllardır Girişimcilik çalışmalarını teşvik etmekte, düzenlediği girişimcilik eğitimleri ile KOSGEB girişimcilik ekosisteminin adeta can suyu olmakta ve ülkemiz entelektüel sermayesine ciddi bir katkı sağlamaktadır.

KOSGEB destekleri başta olmak üzere devlet desteklerine dair her şeyi güncel olarak sayfamızda bulacaksınız.

Biz bilgimizi paylaşıyoruz. Lütfen sizde bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ayrıca diğer başlıklar altındaki bilgisellerimizi de mutlaka gözden geçirin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça artar. Yorum, değerlendirmeleriniz ve geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.