Kosgeb Genç Girişimci Desteği 2021

Kosgeb Genç Girişimci Desteği 2021

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ 2021

KOSGEB Genç Girişimci desteği 2021; aslında KOSGEB Girişimcilik desteklerinin gençler için ne şekilde ve nasıl alınabileceğini aktardığımız bir konudur. Girişimciler içerisinde özellikle gençler KOSGEB’in de dikkatini çekmekte ve desteklemek istediği gruplardandır

KOSGEB Genç Girişimci desteği yıllar içerisinde farklılık göstermekle birlikte 2021 yıl için yukarıda verilen tüm bilgiler şu an itibariyle en güncel olanlarıdır. Sitemiz sizler için bu bilgileri ilgili kurumlarla görüşerek, mevzuatlarını sürekli incleyerek güncellemektedir. Sizlerden de emeğe saygı gereği yararlanmanızı ve başkalarının da yararlanması için paylaşım yapmanızı rica ediyoruz.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NEDİR?

Tüm dünyada “girişimcilik” destekleniyor ve ülkemizde bu desteklerde akla ilk olarak KOSGEB Girişimcilik desteği gelmektedir. Bu desteklerde genç girişimcilere daha pozitif yaklaşılmaktadır. Çünkü girişimlerin önemli bir kısmı “cesaretin” en yüksek olduğu gençlikte yapılmaktadır.

KOSGEB genç girişimci tanımı: ”KOSGEB Girişimcilik Destek programına ilk başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış gerçek kişileri” kastetmektedir. Bu kişiler, imalat, yazılım, teknoloji gibi sektörlerde girişim yaparlarsa 365.000 TL’ye kadar destek alabilmektedir. Bununla birlikte KOSGEB genç girişimcilere KOSGEB kredilerine başvurabilir ve KOSGEB düşük faizli kredi desteğinden de yararlanabilir.

KOSGEB Girişimcisinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda başvurularda daha pozitif yaklaşmakta ve verdiği KOSGEB desteklerini %90 oranında uygulamaktadır.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Öncelikle Genç Girişimci KOSGEB Girişimcilik Uygulama esaslarında başvuru yaptığı tarih itibariyle 30 yaşını aşmamış girişimcileri kastediyordu. KOSGEB Genç Girişimcilere destek vermek için aşağıdaki şartları sağlamalarını beklemektedir.

 • KOSGEB Girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir.
 • KOSGEB Girişimcisinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı en az %50 olmalıdır. Destek programı süresinde girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşmemelidir.
 • KOSGEB Girişimcisinin kurduğu işletme, destek programı başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır.
 • KOSGEB Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesine kadar başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması gerekmektedir.

 

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NEDİR? NASIL ALINIR? 2021

 

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Evvela KOSGEB Genç Girişimcisi, www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlamalıdır. Bu, KOSGEB Girişimcilik desteklerini alabilmek için ön şarttır.

Ardından (en az 1 gün sonra) şahıs ya da sermaye şirketi kurabilir. Aynı zamanda KOSGEB’e e-devlet sistemi üzerinden işletmesini kaydetmelidir ve İş Planını doldurmalıdır.

Bu konuda vakit kaybetmek istemeyen girişimcilerin profesyonel destek alması da mümkündür.

KOSGEB Girişimcilik İş planı aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Girişimci/İşletme Bilgileri
 • Müşteri Grupları
 • Değer Önerisi
 • Ulaşım/Dağıtım kanalları
 • Müşteri İlişkileri
 • Kilit Faaliyetler
 • Kilit Kaynaklar
 • Maliyet Yapısı
 • Gelir Akışı

Bu iş planı, KOSGEB genç girişimcimiz için adeta başucu kitabı gibidir. Bu iş planını hazırlarken gelecek öngörüsü ne kadar sağlam yapılmışsa KOSGEB genç girişimcisinin başarılı olma şansı o kadar yüksek olur.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖZEL VERGİ MUAFİYETİ NEDİR?

KOSGEB ile işini kuran gençler, bu noktayı lütfen unutmayın. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20.maddesine göre tam mükellef olmanız durumunda kurulduğunuz günden sonraki 3 vergi dönemi için kazançlarınızın 75 BİN TL altı olan kısmı için herhangi bir vergi ödemeyeceksiniz. Ancak  75 BİN TL üzerindeki kazancınız için yine vergi ödemeniz gerekecek.

Genç girişimcilerin yararlanabileceği bu özel vergi muafiyeti için şartlar;

 • İlk defa işletme kurma
 • Şahıs işletmeleri, adi ortaklık ya da şahıs şirketleri grubunda bir işletme kurma
 • İşin genç girişimci tarafından bizzat yönetilmesi ve idare edilmesi
 • Daha önce faaliyetleri sona eren ya da hala faaliyet göstermekte olan bir işletme sahibinin üçüncü dereceye kadar akrabası ya da eşi olmama
 • İşe başlama tarihinden sonra maksimum 10 gün içerisinde bağlı olunan vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunma

Not: 18-29 yaş aralığında ki genç girişimciler, bu muafiyet sadece KOSGEB desteğiyle iş kuranları değil aslında tüm genç girişimcilerimiz içindir. Yani, KOSGEB desteği almamış olsanız bile bağlı olduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunduğunuz zaman bu vergi muafiyetinden yararlanabileceksiniz.

KOSGEB HANGİ BANKALARLA ANLAŞMALI? 2021

 

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ BAĞ-KUR DESTEĞİ NEDİR? KİMLER YARARLANABİLİR?

Genç girişimciler kazançlarından doğan vergilerin önemli bir kısmından muaf oldukları gibi (75.000 TL’ye kadar) aynı zamanda devletin sunduğu Bağ-kur desteğinden de faydalanabilirler. 18-29 yaş arasındaki genç girişimciler, Bağ-kur desteği kapsamında 12 ay süresince primleri devlet tarafından ödeniyor. Yani girişimcilerin ilk 12 ay için herhangi bir sigorta primi ödemesine gerek yoktur. Ancak altınız çizelim, girişimci 12 ay içerisinde işyerini kapatırsa Bağ-kur desteği de kesiliyor.

Bağ-kur desteği aynı vergi muafiyeti desteğinde olduğu gibi

 • İlk kez sigortası başlayan,
 • Kendi işletmesini kuran

Genç girişimcilere sunuluyor. Yani adaylardan vergi muafiyetinden faydalanmaları için taşımaları gereken başvuru şartlarını taşımaları bekleniyor.

Genç Girişimci, Bağ-kur desteğini almak için işyerini kurduktan sonra bağlı oldukları vergi dairesinden genç girişimci istisnası belgesini alarak SGK il müdürlüğüne götürmeleri bu desteği almak için yeterlidir.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ, GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİNİ NASIL ALIR?

Bunun için ilk şart KOSGEB veritabanına kayıt olmalısınız. KOSGEB kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır da. Bunun için kayıt tuşuna tıklamadan önce elinizin altında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız ve diğer şirket evraklarının olduğundan emin olun. Kayıt için öncelikle

 • 1.Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
 • Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
 • Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
 • Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
 • Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız.

Sağlanacak nakdi destekler için ödeme talepleri, ödemeler yapıldıkça KOSGEB sistemi üzerinden talep edilir. Bu talepler projenin bitiş tarihinden en geç 4 ay sonrasına kadar yapılabilir.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA ERKEN ÖDEME ALABİLİR MİYİZ?

Çok kritik bir soru. Evet, Genç girişimciye, KOSGEB genç girişimciye İleri girişimcilik destek programı kapsamında erken ödeme verebilmektedir. Ancak bunun belli şartları vardır. Bu destek, başvurunun kabul edildiği ilk kurul kararında Makine, teçhizat ve yazılım destek unsurları için belirtilen tahmini destek tutarının %50’sine kadar teminat karşılığı verilebilmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.