KOSGEB GİRİŞİMCİLİK SORU VE CEVAPLARI 2021

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK SORU VE CEVAPLARI 2021

KOSGEB Girişimcilik Soru ve cevapları 2021;  bir yerde bulacağınız bir yazı hazırladık. Bu yazıda bu konuda aklınıza gelen hemen her türlü sorunun cevabını bulabileceksiniz. KOSGEB Girişimcilik desteği almak elbette ki tüm girişimci ve potansiyel girişimcilerin hedefidir. Emin olun bu desteği almak sanıldığı kadar da zor değil. Sadece hep söylediğimiz gibi DUR, DÜŞÜN, HAREKETE GEÇ.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK SORU VE CEVAPLARI 2021

Maalesef bizim insanımız önce harekete geçip sonra “ya bir saniye sanki bir destek vardı” denildikten sonra iş işten geçmiş olabiliyor ve bu sebeple de destekler kaçabiliyor. Bu sebeple bu yazıyı tüm girişimci potansiyelindeki arkadaşların mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NASIL ALINIR?

KOSGEB Girişimcilik desteği almak için,

Önce bir dur, kendini dinle ve aşağıdaki şartları sağlıyor musun bak:

KOSGEB Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmamalıdır

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığı bulunmamalıdır.

Yani bu iki şarttan biri varsa maalesef KOSGEB Girişimcisi olmak için uygun bir aday değilsin.

Buraya kadar bir problem yoksa yola devam.

ADIM ADIM KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ

Şimdi KOSGEB Girişimcilik başvurusu için ilk yapman gereken şey www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlamaktır. Bu KOSGEB Girişimcilik eğitimlerini tamamladıktan en az 1 gün sonra şahıs ya da sermaye şirketi kurabilirsin. İşletmeni kurduktan sonra KOSGEB’e e-devlet sistemi üzerinden işletmesini kaydetmelisin. Şimdi sıra geldi biraz daha zor bir aşamaya yukarıdaki işleri tamamladıktan sonra KOSGEB İş Planını doldurulmalısın. Bu konuda vakit kaybetmek istemezsen profesyonel destek alman çok faydalı olacaktır.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK İŞ PLANI NEDİR?

KOSGEB Girişimcilik iş planı aşağıdaki başlıklardan oluşan bir formdur.

 • Girişimci/İşletme Bilgileri
 • Müşteri Grupları
 • Değer Önerisi
 • Ulaşım/Dağıtım kanalları
 • Müşteri İlişkileri
 • Kilit Faaliyetler
 • Kilit Kaynaklar
 • Maliyet Yapısı
 • Gelir Akışı

Bu iş planı senin için önemli bir yol haritası ve adeta bir başucu kitabın olacaktır. Bu iş planını hazırlarken ne kadar çok çalışır ne kadar iyi bir gelecek öngörüsü yapabilirsen o oranda girişim yaptığın işte başarın artacaktır.

 

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NEDİR? 2021

 

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK İŞ PLANINI KİM DEĞERLENDİRİR?

KOSGEB Girişimcilik İş planını hazırlayıp sunduktan sonra KOSGEB Geleneksel Girişimci için süreç biraz daha hızlı ilerler çünkü başvurunu KOSGEB uzmanın değerlendirir ve büyük oranda onaylar.

Ancak KOSGEB İleri girişimci olmak için başvuru yaptıysan bu değerlendirme biraz daha vakit alır. KOSGEB İleri girişimci iş planlarını KOSGEB kurulu oluşturulup değerlendirir. Bu ortalama 1-3 ay arası sürebilir. KOSGEB İleri girişimci kurula sunumunu yaptıktan sonra KOSGEB kurulu ikna olursa onaylanır ve KOSGEB girişimcisinin süreci başlar.

KOSGEB Girişimcilik desteği ile girişimcilerin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda %90 oranında, bu durumlardan birine girmiyorsa %75 oranında KOSGEB hibe desteği sağlamaktadır. KOSGEB geleneksel girişimcilere 65.000 TL’ye kadar destek olurken KOSGEB ileri girişimcilere sektörünün teknoloji seviyesine göre 365.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Bununla birlikte KOSGEB kadın girişimcileri KOSGEB kredilerine başvurabilir ve KOSGEB düşük faizli kredi desteğinden de yararlanabilir.

KOSGEB DESTEKLERİNDE YAPILAN HATALAR

Şimdi asıl gelelim sıkça yapılan hatalara

 • KOSGEB İleri girişimcileri, işletme kuruluşunda %50’nin altında hisse sahibi olmaları veya destek programı süresinde mevcut hisselerinin bir kısmını devrederek %50’nin altına düşmeleri durumunda KOSGEB destek hakkını kaybederler.
 • Yine KOSGEB Girişimcileri, KOSGEB Girişimcilik Destek programı kapsamında aldığı makine-teçhizat ve yazılımı satamaz, kiraya veremez veya işletme dışına çıkaramazlar. Bunlardan birinin ortaya çıkması durumunda aldıkları KOSGEB desteğini faiziyle birlikte iade etmeleri gerekir.
 • KOSGEB Girişimcisi, KOSGEB Girişimcilik desteği kapsamında satın aldığı makine, teçhizat ve yazılımların asgari teknik özelliklerine çok dikkat etmelidir. Bu teknik özellikler iş planında ifade edilen ve Kurul Kararında yer alan aynı makine, teçhizat ve yazılım olmalı veya asgari talep edilen bu giderlerin teknik özelliklerini taşımalıdır. Yine bu giderler için alınacak faturalarda mutlaka bu özellikler yazılmış olmalıdır. Kesilen faturada mutlaka başka bir firma adına değil, başka bir kişi adına değil, doğrudan şahıs işletmesi ise şahıs ya da işletmesi adına, sermaye şirketi ise işletmesi adına olmalıdır.

KOSGEB destekleri başta olmak üzere devlet desteklerine dair herşeyi güncel olarak sayfamızda bulacaksınız.

Biz bilgimizi paylaşıyoruz. Lütfen sizde bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ayrıca diğer başlıklar altındaki bilgisellerimizi de mutlaka gözden geçirin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça artar. Yorum, değerlendirmeleriniz ve geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.