KOSGEB İleri Girişimcilik Desteği 2021 Nasıl Alınır ? Şartları ?

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteği 2021 Nasıl Alınır ? Şartları ?

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ 2021

KOSGEB İleri Girişimcilik desteği; yıllar içerisinde farklılık göstermekle birlikte 2021 yıl için yukarıda verilen tüm bilgiler şu an itibariyle en güncel olanlarıdır. Sitemiz sizler için bu bilgileri ilgili kurumlarla görüşerek, mevzuatlarını sürekli inceleyerek güncellemektedir. Sizlerden de emeğe saygı gereği yararlanmanızı ve başkalarının da yararlanması için paylaşım yapmanızı rica ediyoruz.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB İleri Girişimcisi aslında imalat, yazılım ve teknoloji tabanlı iş yapacak girişimcileri ifade eder.  Yani yaptığı işte daha yüksek katma değer ortaya çıkaran girişimcilerdir.

KOSGEB İleri Girişimcilik desteğinden yararlanmak için öncelikle www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu eğitime katılmak gerekir. Bu, KOSGEB İleri girişimcilik desteği için ön şarttır. KOSGEB İleri Girişimcilik eğitimi ile girişimcilerin kişisel, karakteristik ve işletme kurulumu noktasında bilgi birikimlerinin artırılması, önlerine gelecek risklerin proaktif bir yaklaşımla çözüm önerileri geliştirmeleri ve işletmelerin son derece kırılgan oldukları ilk 3 yıl içerisinde ayakta kalmaları hedeflenmektedir.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ İLE NE SAĞLANMAKTADIR?

KOSGEB destek verdiği NACE kodlarında İleri Girişimcilerin yapacağı yatırımlara 365.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır.

Destek kapsamında;

Şahıs firmaları için 5.000 TL, Sermaye şirketleri (Limited ve Anonim Şirketler) için 10.000 TL kurulum desteği olarak verilmektedir.

Bunun yanında ilk yıl sonunda çalıştırdığı personel sayısına göre ödenen prim gün sayısı

– 180-539 gün ise 5.000 TL

– 540-1079 gün ise 10.000 TL

– 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL

destek verilmektedir.

İkinci yıl sonunda aynı şekilde ödenen prim gün sayısı

– 360-1079 gün ise 5.000 TL

– 1080-1439 gün ise 15.000 TL

– 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL

desteklenmektedir. Bunu biraz daha anlaşılır olması adına şöyle açıklayabiliriz.

İlk yıl içerisinde 1 personele kadar 5.000 TL, 2 personele kadar 10.000 TL, 3 personel ve üzerinde istihdam sağlayan girişimciye 20.000 TL destek verilir. Aynı parametreler ikinci yıl için de geçerlidir.

KOSGEB Girişimcisinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL daha eklenir.

Ancak asıl büyük destek işletmenin yapacağı makine-ekipman, teçhizat, yazılım için sağlanmaktadır. Bu başlık altındaki giderlere

 • Düşük orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 100.000TL,
 • Orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 200.000TL,
 • Yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteren işletmelere 300.000 TL,

destek sağlanmaktadır.

Bunun yanında KOSGEB sertifika ve KOSGEB mentörlük desteği de bulunmaktadır.

Bu kapsamdan verilen desteklerde destek oranı %75 ‘tir. Yani örneğin, KOSGEB girişimcisi yüksek teknoloji sınıfında faaliyet gösteriyorsa yapacağı 400.000 TL’lik yatırımı için %75 oranında 300.000 TL destek alabilmektedir. Buna ek olarak makine, teçhizat ve yazılımın yerli malı olması durumunda, destek oranına % 15 ilave edilir. Yani destek oranı %90 olarak uygulanır. Bunu da örnekleyecek olursak yine yüksek teknoloji sınıfında faaliyet gösterecek girişimci 333.000 TL’lik bir yatırım ile 300.000 TL destek alabilmektedir.

 

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitimi, KOSGEB İleri Girişimcilik desteğinden yararlanmak için alınması gereken online bir eğitimdir. Online olarak verilen videoları izleyerek bu eğitim alınmış olur. Herhangi bir sınava ihtiyaç yoktur.

Bunun için öncelikle www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu eğitime katılmak gerekir. KOSGEB İleri Girişimcilik eğitimi ile girişimcilerin kişisel, karakteristik ve işletme kurulumu noktasında bilgi birikimlerinin artırılması, önlerine gelecek risklerin proaktif bir yaklaşımla çözüm önerileri geliştirmeleri ve işletmelerin son derece kırılgan oldukları ilk 3 yıl içerisinde ayakta kalmaları hedeflenmektedir.

 

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ ZOR MUDUR?

Hayır bu eğitim hiç zor değildir. Zaten www.lms.kosgeb.gov.tr adresine girdiğinizde eğitimin online olarak sunulan videoları izlemekle yeterli olduğunu göreceksiniz. KOSGEB İleri Girişimcilik eğitiminde girişimcilerin kişisel, karakteristlik ve işletme kurulumu noktasında bilgi birikimlerinin artırılması amaçlanmıştır.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SONUNDA SERTİFİKA ALINIYOR MU?

Evet, online olarak sunulan KOSGEB İleri girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra e-sertifika sahibi oluyorsunuz. KOSGEB’e başvuru yaptığınızda bu sertifikayı e-devlet sistemi üzerinden KOSGEB görebiliyor.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ SONUNDA SERTİFİKA ALMAK İÇİN SINAVA GİRİYOR MUYUZ?

HAYIR, online olarak sunulan KOSGEB İleri girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra doğrudan e-sertifika sahibi oluyorsunuz. KOSGEB’e başvuru yaptığınızda bu sertifikayı e-devlet sistemi üzerinden KOSGEB görebiliyor. Herhangi bir sınava girmiyorsunuz.

 

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

KOSGEB Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesinden destek programına başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmamalıdır

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığı bulunmamalıdır.

Bundan sonraki süreçte ise KOSGEB İleri Girişimcilere destek vermek için aşağıdaki şartları da sağlamalarını beklemektedir.

 

 • KOSGEB Girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir. (KOSGEB Girişimcilik eğitimi nasıl alınır için tıklayınız.)
 • KOSGEB Girişimcisinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı en az %50 olmalıdır. Destek programı süresinde girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşmemelidir.
 • KOSGEB Girişimcisinin kurduğu işletme, destek programı başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır.
 • KOSGEB Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesine kadar başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması

gerekmektedir.

 

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Evvela KOSGEB İleri Girişimcisi, www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlamalıdır. Bu, KOSGEB Girişimcilik desteklerini alabilmek için ön şarttır.

Ardından (en az 1 gün sonra) şahıs ya da sermaye şirketi kurabilir. Aynı zamanda KOSGEB’e e-devlet sistemi üzerinden işletmesini kaydetmelidir. Daha sonra www.kosgeb.gov.tr adresinde bulunan İş Planı doldurulmalıdır.

Bu konuda vakit kaybetmek istemeyen girişimcilerin profesyonel destek alması da mümkündür.

KOSGEB Girişimcilik İş planı aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Girişimci/İşletme Bilgileri
 • Müşteri Grupları
 • Değer Önerisi
 • Ulaşım/Dağıtım kanalları
 • Müşteri İlişkileri
 • Kilit Faaliyetler
 • Kilit Kaynaklar
 • Maliyet Yapısı
 • Gelir Akışı

Bu iş planı, KOSGEB İleri girişimcilerimiz için adeta başucu kitabı gibidir. Bu iş planını hazırlarken gelecek öngörüsü ne kadar sağlam yapılmışsa KOSGEB İleri girişimcisinin başarılı olma şansı o kadar yüksek olur.

 

Kosgeb Genç Girişimci Desteği 2021

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NASIL ALIR?

Bunun için ilk şart KOSGEB veritabanına kayıt olmalısınız. KOSGEB kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır da. Bunun için kayıt tuşuna tıklamadan önce elinizin altında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız ve diğer şirket evraklarının olduğundan emin olun. Kayıt için öncelikle

 1. Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
 3. Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
 4. Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
 5. Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız. Bu kadar basit işte 😊

Daha sonrasında ise KOSGEB Girişimcilik İş Planını eksiksiz doldurup başvurunuzu yapmalısınız. Bunun için KOSGEB İleri Girişimcilik İş Planı içeriği ve örneklerini sitemizde bulabilirsiniz.

 

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK BAŞVURUSUNDA İŞ PLANINI KİM DEĞERLENDİRİYOR?

Kendi işinin patronları olmak isteyenlere, KOSGEB iş fikrine göre 65 BİN TL’ye kadar hibe desteği sağlıyor. Ancak bunun için iyi bir İş Planı şart. Pekâlâ, bu İş planını kim, neye göre değerlendiriyor?

KOSGEB İleri Girişimcisi sunduğu iş planına KOSGEB Girişimcilik Değerlendirme kurul tarafından değerlendirilip karar verilmektedir. KOSGEB Girişimcilik Değerlendirme Kurulu en az 2 KOSGEB personeli, 1 bağımsız değerlendirici olmak üzere 3 kişiden oluşur. KOSGEB İleri girişimcisi yapacağı girişimi, neden böyle bir girişime karar verdiğini, neleri başarmak istediğini ve işletmesini nasıl daha büyüteceğini anlatır. KOSGEB İleri Girişimcilik Değerlendirme Kurulu değerlendirir ve puanlar; verilen puanlar ortalaması 60 üzerinde olursa yani KOSGEB Girişimcilik değerlendirme kurulu ikna olduğu takdirde KOSGEB İleri girişimcisi destek almaya hak kazanır.

 

KOSGEB VERDİĞİ PARAYI GERİ ALIYOR MU ?

KOSGEB İleri Girişimciyi destekledi ancak işleri maalesef rast gitmedi ve kuruluş tarihinden itibaren bir yılını tamamlamadan kapanması durumu ortaya çıktığında KOSGEB, geri ödemesiz desteklerini ödeme tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte KOSGEB Girişimcisinden tahsil eder. Ancak ilk bir yılını doldurduğu takdirde işletme tasfiyesini başlatır veya kapanırsa yapılan destek ödemeleri geri alınmaz.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİSİ ORTAKLIK KURABİLİR Mİ?

Öncelikle KOSGEB İleri girişimcisi, KOSGEB Girişimcilik destek programı başvurusunda ortaklık yaparsa ortaklık payı en az %50 olmalıdır. Girişimcilik desteğinden yararlandığı 2 yıllık süre içerisinde girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşemez.

Bu arada KOSGEB İleri girişimcisinin yapacağı işte bilgisinin ve geçmiş deneyiminin olması beklenmektedir. Aksi takdirde KOSGEB girişimcisinin büyük zorluklarla karşılaşacağı açıktır. KOSGEB Girişimcisinin yapacağı faaliyetle alakası bilgisi yeterli değilse bu işte deneyimli bir personel çalıştırması beklenir.

Bununla birlikte bazen “Türk aklı” sadece desteklerden yararlanmayı amaçlayarak mevcut başka bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad, unvan ya da bir iş birimi olarak açmak, yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde doğrudan veya dolaylı yollarla ortaklık/çıkar ilişkisi bulunan işletme olmak, şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi gibi etik olmayan yollara başvurmaktadır. KOSGEB böyle bir durumu fark ettiği takdirde yani KOSGEB girişimcisinin başka bir işi devam ettiriyor veya büyütüyor gibi değerlendirirse girişimciyi desteklemez.

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA ERKEN ÖDEME ALABİLİR MİYİZ?

Çok kritik bir soru. Evet, KOSGEB İleri girişimcilik kapsamında erken ödeme de verebilmektedir. Ancak bunun belli şartları vardır. Bu başvurunun kabul edildiği ilk kurul kararında Makine, teçhizat ve yazılım destek unsurları için belirtilen tahmini destek tutarının %50’sine kadar teminat karşılığı verilebilmektedir.

 

KOSGEB İLERİ GİRİŞİMCİSİ OLARAK YOLA ÇIKACAK KİŞİ NE YAPMALIDIR?

Evvela KOSGEB ileri girişimcisi, www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlamalıdır. Bu, KOSGEB Girişimcilik desteğini almak için ön şarttır.

Ardından (en az 1 gün sonra) şahıs ya da sermaye şirketi kurabilir. Aynı zamanda KOSGEB’e e-devlet sistemi üzerinden işletmesini kaydetmelidir. Daha sonra linkinde bulunan İş Planı doldurulmalıdır.

Bu konuda vakit kaybetmek istemeyen girişimcilerin profesyonel destek alması da mümkündür. İyi bir profesyonel destek verebilecek firma için bu linke tıklayabilirsiniz.

Görüldüğü üzere iş planı aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Girişimci/İşletme Bilgileri
 • Müşteri Grupları
 • Değer Önerisi
 • Ulaşım/Dağıtım kanalları
 • Müşteri İlişkileri
 • Kilit Faaliyetler
 • Kilit Kaynaklar
 • Maliyet Yapısı
 • Gelir Akışı

Bu KOSGEB Girişimcilik İş planı girişimcinin adeta başucu kitabı gibidir. Gelecek öngörüsü ne kadar sağlam yapılmışsa girişimcinin başarılı olma şansı o kadar yüksek olur.

 

KOSGEB destekleri başta olmak üzere devlet desteklerine dair her şeyi güncel olarak sayfamızda bulacaksınız.

Biz bilgimizi paylaşıyoruz. Lütfen sizde bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ayrıca diğer başlıklar altındaki bilgisellerimizi de mutlaka gözden geçirin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça artar. Yorum, değerlendirmeleriniz ve geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.