KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NEDİR? 2021

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NEDİR? 2021

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NEDİR?

KOSGEB kadın girişimci desteği nedir? KOSGEB, kadın girişimcileri çok ama çok önemsemekte ve başvurularda pozitif ayrımcılık yapmaktadır. Öyle ki pek çok erkek, girişimlerine eş, kız kardeş, hala ya da teyzelerini ortak ederek iş yapmayı daha akıllıca görmüşlerdir. KOSGEB Kadın Girişimcilere %90 oranında hibe desteği sağlamaktadır.

KOSGEB kadın girişimcilere yapacakları girişimlerin imalat, yazılım, teknoloji gibi sektörlerde olması durumunda 365.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Bununla birlikte KOSGEB kadın girişimcileri KOSGEB cazip kredilerine de başvurabilir ve KOSGEB düşük faizli kredi desteğinden de yararlanabilir.

Yine, KOSGEB kadın girişimcilere sertifika ve mentörlük desteği de sunmaktadır.

 

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖZEL VERGİ MUAFİYETİ DESTEĞİ NEDİR?

KOSGEB ile işini kuran kadınlar, lütfen bu yazıyı okumadan destek başvurusu yapmayın. Yakın zamanlarda çıkan 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 20.maddesine göre tam mükellef olmanız durumunda kurulduğunuz günden sonraki 3 vergi dönemi için kazançlarınızın 75 BİN TL altı olan kısmı için herhangi bir vergi ödemeyeceksiniz.

Kadın girişimcilerin yararlanabileceği bu özel vergi muafiyeti için şartlar;

 • İlk defa işletme kurma
 • Şahıs işletmeleri, adi ortaklık ya da şahıs şirketleri gurubunda bir işletme kurma
 • İşin Kadın girişimci tarafından bizzat yönetilmesi ve idare edilmesi
 • Daha önce faaliyetleri sona eren ya da hala faaliyet göstermekte olan bir işletme sahibinin üçüncü dereceye kadar akrabası ya da eşi olmama
 • İşe başlama tarihinden sonra maksimum 10 gün içerisinde bağlı olunan vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunma

Not: Kadın girişimciler, bu muafiyet sadece KOSGEB desteğiyle iş kuranları değil aslında tüm Kadın girişimcilerimiz içindir. Yani, KOSGEB desteği almamış olsanız bile bağlı olduğunuz vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunduğunuz zaman bu vergi muafiyetinden yararlanabileceksiniz.

 

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

KOSGEB Kadın Girişimcilere destek vermek için aşağıdaki şartları sağlamalarını beklemektedir.

 • KOSGEB Girişimcilik eğitimini tamamlamış olması gerekir.
 • KOSGEB Girişimcisinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı en az %50 olmalıdır. Destek programı süresinde girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşmemelidir.
 • KOSGEB Girişimcisinin kurduğu işletme, destek programı başvuru tarihi itibari ile son bir yıl içinde kurulmuş olmalıdır.
 • KOSGEB Girişimcisinin, işletmesinin kuruluş tarihinden üç yıl öncesine kadar başvuruda bulunduğu işletme dışında;

– gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,

– tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması

gerekmektedir.

 

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

KOSGEB Kadın Girişimcisi, www.lms.kosgeb.gov.tr adresinde online olarak sunduğu KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamlamalıdır. Şirketini bu eğitimi aldıktan en az 1 gün sonra kurabilir. Aynı zamanda KOSGEB’e e-devlet sistemi üzerinden işletmesini kaydetmelidir.

Bu konuda vakit kaybetmek istemeyen girişimcilerin profesyonel destek alması da mümkündür.

KOSGEB Girişimcilik İş planı aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

 • Girişimci/İşletme Bilgileri
 • Müşteri Grupları
 • Değer Önerisi
 • Ulaşım/Dağıtım kanalları
 • Müşteri İlişkileri
 • Kilit Faaliyetler
 • Kilit Kaynaklar
 • Maliyet Yapısı
 • Gelir Akışı

 

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ 2021

KOSGEB Kadın Girişimci desteği yıllar içerisinde farklılık göstermekle birlikte 2021 yıl için yukarıda verilen tüm bilgiler şu an itibariyle en güncel olanlarıdır. Sitemiz sizler için bu bilgileri ilgili kurumlarla görüşerek, mevzuatlarını sürekli inceleyerek güncellemektedir. Sizlerden de emeğe saygı gereği yararlanmanızı ve başkalarının da yararlanması için paylaşım yapmanızı rica ediyoruz.

 

KADIN GİRİŞİMCİ BAĞKUR DESTEĞİ NEDİR? KİMLER YARARLANABİLİR?

Kadın girişimciler Bağ-kur desteğinden de faydalanmayı unutmayın. Kadın girişimciler, Bağ-kur desteği kapsamında 12 ay süresince primlerini ödemezler.

Bağ-kur desteği aynı vergi muafiyeti desteğinde olduğu gibi ilk kez sigortası başlayan ve kendi işletmesini kuran Kadın girişimcilere sunuluyor. Yani adaylardan vergi muafiyetinden faydalanmaları için taşımaları gereken başvuru şartlarını taşımaları bekleniyor.

Kadın Girişimci, Bağ-kur desteğini almak için işyerini kurduktan sonra bağlı oldukları vergi dairesinden Kadın girişimci istisnası belgesini alarak SGK il müdürlüğüne götürmeleri bu desteği almak için yeterlidir.

 

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİSİ, KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİNİ NASIL ALIR?

Bunun için ilk şart KOSGEB’e kayıt olmalısınız. KOSGEB kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır. Kayıt için öncelikle

 1. Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
 3. Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
 4. Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
 5. Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız. Bu kadar basit işte 😊

 

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NEDİR? 2021

 

KOSGEB BAŞVURUSUNDA İŞ PLANINI KİM DEĞERLENDİRİYOR?

KOSGEB İş planını kim, neye göre değerlendiriyor? KOSGEB Kadın Girişimci sunduğu iş planında KOSGEB Geleneksel Girişimci destek programına başvuruyor ise bunun olumlu ya da olumsuz kararını ilgili KOSGEB uzmanı veriyor. Burada istatistiki olarak yazılan her 100 projeden 90 ve üzeri olumlu olarak kabul edilmekte ve KOSGEB Kadın girişimcileri desteklemektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci KOSGEB İleri Girişimcilik destek programına başvurmuşsa burada destek kararını oluşturulan KOSGEB kurulu veriyor. Hazırlanan iş planı 3 kişilik KOSGEB kuruluna çıkıyor. Bu 3 kişi çoğunlukla en az 2 KOSGEB personeli ve 1 bağımsız değerlendiriciden oluşuyor. Kadın girişimci İş planında girişimini, neden böyle bir girişime karar verdiğini, neleri başarmak istediğini ve işletmesini nasıl daha büyüteceğini anlatır. KOSGEB Girişimcilik Değerlendirme Kurulu değerlendirir ve puanlar; verilen puanlar ortalaması 60 üzerinde olursa yani KOSGEB Girişimcilik değerlendirme kurulu ikna olduğu takdirde kadın girişimcimiz, KOSGEB İleri girişimcisi destek almaya hak kazanır.

KADIN GİRİŞİMCİ, KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİNİ NASIL ALIR?

Sağlanacak nakdi destekler için ödeme talepleri, ödemeler yapıldıkça KOSGEB sistemi üzerinden talep edilir. Bu talepler projenin bitiş tarihinden en geç 4 ay sonrasına kadar yapılabilir.

KADIN GİRİŞİMCİ, KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİNİ NE ÖLÇÜDE ALIR?

KOSGEB Kadın Girişimcilere verdiği desteklerde ekstra %15 ilave etmekte ve destek oranını %75 değil %90 olarak uygulamaktadır.

Yani örneğin, KOSGEB girişimcisi kadın değilse ve KOSGEB girişimcisi yüksek teknoloji sınıfında faaliyet gösteriyorsa yapacağı 400.000 TL’lik yatırımı için %75 oranında 300.000 TL destek alabilmektedir.

Buna karşın, KOSGEB Girişimcisinin kadın olması durumunda bu desteğe ek olarak % 15 ilave edilir.  Yani destek oranı %90 olarak uygulanır.

Bunu da örnekleyecek olursak yine KOSGEB Girişimcisi, yüksek teknoloji sınıfında faaliyet gösterirse ve aynı zamanda kadın girişimci ise 333.000 TL’lik bir yatırım ile 300.000 TL destek alabilmektedir.

 

KADIN GİRİŞİMCİ, KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI KAPSAMINDA ERKEN ÖDEME ALABİLİR Mİ?

Çok kritik bir soru. Evet, Kadın girişimciye, KOSGEB İleri girişimcilik destek programı kapsamında erken ödeme verebilmektedir. Ancak bunun belli şartları vardır. Bu destek, başvurunun kabul edildiği ilk kurul kararında Makine, teçhizat ve yazılım destek unsurları için belirtilen tahmini destek tutarının %50’sine kadar teminat karşılığı verilebilmektedir.

KOSGEB destekleri başta olmak üzere devlet desteklerine dair herşeyi güncel olarak sayfamızda bulacaksınız.

Biz bilgimizi paylaşıyoruz. Lütfen sizde bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ayrıca diğer başlıklar altındaki bilgisellerimizi de mutlaka gözden geçirin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça artar. Yorum, değerlendirmeleriniz ve geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.