KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NEDİR? 2021

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NEDİR? 2021

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NEDİR?

KOSGEB Nitelikli Eleman desteği KOSGEB’ kayıtlı her işletmenin alabileceği bir eleman desteğidir. Asgari lisans mezunu olmak üzere işletmede istihdam edeceğiniz yeni elemanlarınız için bu desteği alabilirsiniz.

KOSGEB destekleri proje bazlı olarak verebildiği gibi sadece başvuru yapılabilerek de alınabilir. Nitekim KOSGEB Nitelikli eleman desteği aslında başvuran tüm işletmelerin en kolay şekilde alabildiği destektir.

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NASIL ALINIR?

KOSGEB nitelikli eleman desteğini almak için öncelikle KOSGEB’e kayıtlı bir işletme olmanız ve KOSGEB’in destek verdiği sektörler içerisinde yer almalısınız.

KOSGEB destek verdiği sektörlerden olup olmadığınızı kontrol için tıklayınız

Bu şartları sağladığınız takdirde KOBİ Beyannameniz de sistem üzerinde onaylıysa ekranlarınız açık ve başvuru yapabiliyor durumdasınızdır. KOSGEB Nitelikli eleman desteği KOSGEB işletme geliştirme destek programı altında alabileceğiniz bir destek kalemidir.

Kosgeb Nitelikli Eleman Desteği Kaç Ay Alınır

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NE KADAR SÜRE İLE ALINABİLİR?

KOSGEB Nitelikli eleman desteğini işletme geliştirme destek programı kapsamında alabileceğinizi söylemiştik. Bu programın süresi 24 aydır. Dolayısıyla KOSGEB nitelikli eleman desteğini de 24 ay süre ile alabilirsiniz. Ancak bu programı iki defa üst üste alma şansınız olduğu için toplamda 48 ay boyunca alabileceğinizi de söyleyebiliriz.

 

TEKNOLOJİ ODAKLI SANAYİ HAMLESİ PROGRAMI “Dijital Dönüşüm Çağrısı” 2021

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ NE KADAR?

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdam Desteği kapsamında; başvuran tüm işletmelere %60 oranında 50.000 TL destek sağlamaktadır. Bu limit Teknoparklarda faaliyet gösteren işletmeler ile Ar-Ge merkezleri ve tasarım merkezleri için sağlanacak Nitelikli eleman istihdamlarında 75.000 TL’dir. Ayrıca İstihdam edilecek elemanın; yeni mezun, kadın, engelli, birinci derece şehit yakını veya gazi olması halinde destek oranına %20 ilave edilir.

Kişi başına verilen limite gelince, her bir eleman için destek üst limiti öğrenim durumuna göre net  asgari ücretin

 • 2 (iki) yıllık meslek yüksekokulu ve ön lisans mezunları için 1,25 (bir yirmi beş),
 • lisans mezunları için 1,5 (bir buçuk),
 • yüksek lisans mezunları için 1,75 (bir yetmiş beş),
 • doktora mezunları için 2 (iki)

katıdır.

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN DESTEĞİ FAYDALARI NELERDİR?

KOSGEB Nitelikli eleman desteği ile işletmenize personel maaşlarınız konusunda 75.000 TL’ye kadar nakdi destek sağlayabilirsiniz.

KOSGEB Nitelikli eleman tanımı: ödeme talebinde bulunan işletmede işe giriş tarihi itibariyle son 12 (on iki) ay içinde istihdam edilmemiş, yükseköğretim kurumundan mezun ve işletmede tam zamanlı olarak çalışan elemanı kastetmektedir.

Bu desteği alabilmek için KOSGEB veritabanına kayıtlı ve İşletme Geliştirme Destek Programı’na başvurmuş olmanız gerekiyor. Ancak burada işletmenizde çalıştırmayı düşündüğünüz kişinin son bir yıl içerisinde kendi işletmenizde çalışmadığından emin olmalısınız. Bununla birlikte

 • Alacağınız eleman en az önlisans mezunu personel olmalı yani lise ve altı eğitim durumunda olan personeller için bu desteği alamazsınız.
 • Alacağınız eleman işletmenizde mutlaka tam zamanlı olmalı yani Part time olarak ya da serbest bir şekilde çalışan olarak personeller için bu desteği alamazsınız.
 • Personeli almadan önce mutlaka bu programa başvurmuş olmalısınız yani personeliniz iş başı yaptıktan sonra bu desteği alamazsınız.
 • Destekten aynı anda sadece 2 personel için yararlanabilirsiniz. Program süresince ise maksimum 4 personel için destek talep edebilirsiniz.
 • İşletmenizin bu destekten yararlanabilmesi için, nitelikli elemanın işe giriş tarihinden önceki işletmenin son 2 (iki) aya ait SGK Tahakkuk Fişlerinin gün sayısı toplamının en az 120 (yüz yirmi) gün olması gerekir Bir başka ifadeyle 1 personel 1 ay için 30 gün düşünüldüğünde son iki ay içerisinde asgari 2 personel istihdam etmiş olmalısınız. Ya da son ay asgari 4 personel istihdam etmiş olmalısınız. (Not: Bu koşul, Öncelikli Teknoloji Alanları Tablosunda belirtilen öncelikli teknoloji alanlarında veya teknopark sınırları içerisinde faaliyet gösteren işletmeler için aranmaz)

 

Yukarıdaki kriterleri taşıyorsanız KOSGEB nitelikli eleman istihdam desteğinden faydalanmak için beklemeyin.

KOSGEB’E NASIL KAYIT OLUNUR?

KOSGEB’e kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır da. Bunun için kayıt tuşuna tıklamadan önce elinizin altında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız ve diğer şirket evraklarının olduğundan emin olun. Kayıt için öncelikle

 1. Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
 3. Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
 4. Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
 5. Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız. Bu kadar basit işte 😊

 

KOSGEB NİTELİKLİ ELEMAN BAŞVURUSUNU KİM DEĞERLENDİRİYOR?

KOSGEB İşletme geliştirme destek programı başvurusu, başvuru yapan tüm işletmelere verilen bir destektir. Bunun onayını ilgili KOSGEB uzmanınız vermektedir. Dolaysıyla diğer girişimcilik desteklerinde olduğu gibi herhangi bir kurula girmenize gerek yoktur.

 

DESTEK SÜRESİ İÇERİSİNDE KAÇ ELEMAN ALABİLİRİZ?

KOSGEB Nitelikli eleman desteği kapsamında program süresi 24 ay boyunca maksimum 4 eleman için destek alabilirsiniz.

Kosgeb Nitelikli Eleman Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Bu desteği almak için 4 er aylık ödeme talep formu oluşturarak ekine de ilgili personele ait Bordro, banka onaylı ödeme dekontu, ilk başvuruda SGK işe giriş bildirgesi ve SGK borcu yoktur yazılarını ibraz etmelisiniz.

KOSGEB destekleri başta olmak üzere devlet desteklerine dair her şeyi güncel olarak sayfamızda bulacaksınız.

Biz bilgimizi paylaşıyoruz. Lütfen sizde bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ayrıca diğer başlıklar altındaki bilgisellerimizi de mutlaka gözden geçirin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça artar. Yorum, değerlendirmeleriniz ve geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.