KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ 2021

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ 2021

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ NEDİR? NASIL ALINIR?

KOSGEB Soğuk Zincir desteği ilk defa açılan bir KOSGEB Destek Programıdır. Bu program ile KOBİ’lere “Sebze ve meyve zayiatını azaltmak üzere alacağı tedbirlere dönük bir destek verilmektedir. Bunun için soğuk zincir oluşturmaları sürecinde yerli malı ve yeni soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünite yatırımları için finansal destek sağlanacaktır. Bu destek ile finansal kiralama faiz/ kâr payı masraflarının bir kısmı bu programdan karşılanacaktır.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ İLE NE SAĞLANMAKTADIR?

Bu destek aslında KOSGEB’in sağladığı diğer destek programlarından oldukça farklıdır. KOSGEB çağrılarında genellikle makine-teçhizat için Hibe ve faizsiz kredi desteği sağlanırken bu programda sadece finansman desteği verilmektedir. Yani anapara için hibe ya da faizsiz kredi desteği yoktur. Alınacak makinenin finansal kiralama ile alınması durumunda 10 puanlık bir kısmı KOSGEB Soğuk Zincir desteği’nden karşılanmaktadır.

KOSGEB Soğuk Zincir desteği kapsamında işletmenin,

  • 1 (bir) adet yerli malı soğuk hava ünitesi ve/veya
  • azami 10 (on) adet yerli malı soğutucu frigorifik kasa/ünite ya da soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitenin

finansal kiralamalarında KDV hariç bedel üzerinden finansal kiralama faiz/kar payı masrafına geri ödemesiz destek verilir.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ KAPSAMINDA NE KADAR DESTEK VAR?

KOSGEB Soğuk Zincir desteği kapsamında finansal kiralama ile alınacak YERLİ MALI VE YENİ SOĞUK HAVA ÜNİTESİ VE/VEYA SOĞUTUCU FRİGORİFİK KASA/ÜNİTE YATIRIMLARI için sağlanacak kredi/kar payının azami 10 puanlık kısmı desteklenmektedir. Bu programdan işletme başına sağlanacak destek üst limiti 750.000 TL’dir. Bu tutar sadece Soğuk Hava Ünitesi yatırımı olursa 150.000 TL ile sınırlandırılacaktır.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDE YERLİ MALI ŞART MI?

Evet, yapılacak yatırımın yerli malı belgesi olması şarttır.

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ İKİNCİ EL MAKİNE ALINABİLİR Mİ?

Hayır bu program kapsamında yapılacak yatırım mutlaka YENİ olmalıdır.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDE HİBE VAR MI?

Doğrudan hibe denilmese bile aslında bu destek geri ödemesiz bir destek olduğu için hibe sayılabilir. Ancak bu zamana kadar verilen hibeler makinelerin anapara kısmı için olduğu için bu geri ödemesiz desteğin hibe olarak adlandırılması farklı algılanabilir tabii. Bu programda sadece finansal kiralama/leasing yoluyla alınacak Yerli malı belgeli ve yeni soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünite yatırımları için faiz/kar payı kısmı için 10 puanlık bir destek vardır.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDE FAİZSİZ KREDİ VAR MI?

Maalesef bu programda kredi verilmiyor, sadece finansal kiralama yaptığınızda buna ödeyeceğiniz faizin bir kısmı bu programdan sağlanmaktadır. Kullandırılacak Kredinin Vadesi ilk 6 ayı ödemesiz azami 36 ay içindir.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDEN NE KADAR SÜRE YARARLANACAĞIZ?

İlk defa açılan KOSGEB Soğuk Zincir desteğinin uygulama süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. Yani proje kapsamında yapacağınız yatırım finansmanını bu süreye uygun olarak belirlemelisiniz.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİ NASIL UYGULANACAK?

Bunu bir örnekle açıklayalım: Örneğin siz, işletme olarak siz soğuk hava ünitesi yatırımı yapacaksınız. Bunun için yerli malı belgesi olan bir üretici ile iletişime geçtiniz. Bu makineyi almak için bir finansal kiralama kuruluşu ile de görüştünüz. Satın alınacak makinenin fiyatı, ödeme takvimi ve kiralamada kullanılacak faiz/kar payı oranı belirlendi. Bu aşamada KOSGEB’e müracaat ediyorsunuz. Yapacağınız yatırımı KOSGEB’in formlarına uygun bir şekilde doldurup müracaat ediyorsunuz. KOSGEB değerlendirmesinde destek almaya hak kazandığınız takdirde satın alımı gerçekleştiriyorsunuz ve ödeme takviminizde faiz/kar payı kısmının 10 puanlık kısmını KOSGEB ilgili kuruluşa ödüyor.

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR?

Öncelikle, finansal kiralamada soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitelerin işletmeye teslim süresi mutlaka yapılacak protokolde belirlenmelidir. Finansal Kiralama Kuruluşu ürünün teslimatı ile ilgili bilgilendirmeyi, Protokol eki Finansal Kiralama Tespit Formu ve eklerinin yazı ile ya da KBS üzerinden, soğuk hava ünitesi ve/veya soğutucu frigorifik kasa/ünitelerinin işletmeye teslim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde KOSGEB’e gönderilmesi suretiyle yapar.

Destek programı kapsamında yapılacak tüm destek ödemeleri, ürünün işletmeye teslim edilmesinden sonra olacaktır. Finansal Kiralama Kuruluşu Tespit Formu ve eklerinin Finansal Kiralama Kuruluşu tarafından doldurulması ve KOSGEB’in ilgili uygulama birimine gönderilmelidir. Tüm başvurular KBS sistemine yüklenmesinden sonra yapılır.

KOSGEB Soğuk Zincir desteği kapsamındaki destek ödeme talebi en geç; destek programının tamamlanma tarihinden 4 ay sonrasına kadar yapılmalıdır. Eğer bu süre içerisinde yapılmamışsa bu sürenin sonundan itibaren 2 ay içerisinde mazereti ile ödeme talebinde bulunulabilir. Ancak işletmelerden uygulama birimi tarafından mazereti uygun bulunanların ödeme talebi işleme alınır. Aksi takdirde işleme alınmayabilir de. Bu sebeple bu sürelere mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu süreler haricindeki ödeme talepleri işleme alınmaz

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDE BAŞVURU ŞARTLARI

Bu programa başvuru yapabilmek için öncelikle KOSGEB’e kayıtlı ve KOBİ olmanız gerekmektedir. Bu nu sitemizdeki linkinden yapabilirsiniz.

İşletmeniz eğer KOSGEB’e kayıtlı değilse bunun için KOSGEB veritabanına kayıt olmalısınız. KOSGEB kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır da. Bunun için kayıt tuşuna tıklamadan önce elinizin altında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız ve diğer şirket evraklarının olduğundan emin olun. Kayıt için öncelikle

  1. Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
  2. Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
  3. Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
  4. Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
  5. Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız. Bu kadar basit işte 😊

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

KOSGEB veritabanına kayıtlı, KOBİ beyannamesi güncel ve KOSGEB Soğuk Zincir desteğinin amacına uygun yatırım planlayan toptancı hallerinde faaliyet gösteren tüccar, komisyoncu meslek mensupları, sebze ve meyve taşımacılığı yapan işletmeler ile bu alanda faaliyet gösteren lojistik firmalar bu programdan yararlanabilirler.

 

KOSGEB SOĞUK ZİNCİR DESTEĞİNİ KİM DEĞERLENDİRİYOR?

Bu programa KBS üzerinden başvuru yaptıktan sonra sorumlu personel değerlendirmeyi yapıyor. Ancak bu değerlendirmenin müdürün onayından da geçmesi gerekiyor.

Değerlendirme sonucunda; başvurunuz kabul edilebilir, reddedilebilir veya başvurunun düzeltilmesi talep edilebilir. Ret gerekçeleri veya düzeltme talep edilen hususlar KBS üzerinden işletmeye bildirilir. Değerlendirme sonucu düzeltme talep edilmesi halinde size 1 ay süre verilir. Gerekli düzeltmeler, belirtilen tarihe kadar işletme tarafından yine KBS üzerinden yapılarak onaylanır. Düzeltilen başvurunun belirtilen sürede onaylanmaması halinde yine reddedilebilir. Ancak başvurunuz kabul edilmişse size bildirilir. Bu bildirimin ardından protokole taraf Finansal Kiralama Kuruluşu ile bu destek programı ve protokole uygun olarak finansal kiralama sözleşmesini imzalayabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.