KOSGEB’E NASIL KAYIT OLUNUR? 2021

KOSGEB’E NASIL KAYIT OLUNUR? 2021

KOSGEB’e nasıl kayıt olunur 2021 ya da diğer bir ifadeyle KOSGEB GİRİŞİMCİSİ, KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİNİ NASIL ALIR? KOSGEB tarafından girişimcilere ve esnaflara sunulan hibe, faizli ya da faizsiz kredilerden yararlanmak isteyenler KOSGEB Başvuru Şartlarını iyi bilmeli ve bunun için gerekli evraklar ve formları doldurarak ilgili belgelerle birlikte zamanında KOSGEB’e sunmalıdır.

Elbette ki bunun için ilk şart KOSGEB veritabanına kayıt olmak lazımdır. KOSGEB’e kayıt işlemi son derece basit bir işlemdir. Kayıt başvurusuna tıklandıktan sonra 15 dakika içerisinde süreç tamamlanmalıdır da. Bunun için kayıt tuşuna tıklamadan önce elinizin altında nüfus cüzdanınız, vergi levhanız ve diğer şirket evraklarının olduğundan emin olun. Kayıt için öncelikle

 1. Adım: https://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidin.
 2. Sağ üst köşede “E-hizmetler” e tıklayın.
 3. Gelen yeni sayfada “ KOSGEB’e kayıtlı değİlseniz tıklayınız” butonunu göreceksiniz, tıklayınız.
 4. Burada “İşletme kayıt” altında “başvur” a tıklayın.
 5. Burada ilk soru olarak vergi/TC kimlik no ve işe başlama tarihinizdir.

Bu iki bilgiyi girdikten sonra “giriş” butonuna bastığınızda kayıt işleminde sizden işletmenizle alakalı (isim soy isim, ticari sicil numarası, işletme kuruluş tarihi, nace kodu, alt nace kodu vb.) birkaç hazır bilgi istenecektir. Bunları da girdikten sonra “kaydet” butonuna basarak işletmenizi kaydetmiş olacaksınız. Bu kadar basit işte 😊

Bu yazımızda kısaca KOSGEB’e kayıt işlemini anlattık. Ancak elbette bu sadece ilk adım. KOSGEB destek, hibe ve kredilerden yararlanmak için nasıl bir yol izlemeniz, hangi işlemleri tamamlamanız gerektiği gibi konuları diğer başlıklar altında bulacaksınız.

Daha önce KOSGEB eğitimlerinden birine katıldıysanız ya da KOSGEB desteklerinden yararlandıysanız; deneyim ve önerilerinizi bu yazımızın yorum kısmına yazıp, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

KOSGEB’e Başvuru Şartları 2021

KOSGEB’e başvuru şartları 2021 hiç de zor değildir. KOSGEB tarafından aranılan özellikler;

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • KOSGEB veritabanına kayıtlı olmak
 • KOSGEB beyannamesini doldurmak

Not: Esnaf, KOBİ ve girişimciler için talep edilen belgeler arasında farklılıklar OLABİLİR.

Girişimciler ya da sermayesi yetersiz olduğu için finansman desteği arayan KOBİ’ler, KOSGEB desteklerinden faydalanırken aynı zamanda İŞ-KUR başta olmak üzere diğer bazı kurumların desteğinden de yararlanabilirsiniz.  KOSGEB girişimcilik desteğinden yararlanmak için girişimcilik eğitimi almış olmanız gerekse de mevcut işletme sahipleri ve esnaf için böyle bir şart yoktur.

 

KOSGEB HANGİ SEKTÖRLERİ DESTEKLİYOR? 2021

 

KOSGEB Başvuru İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB başvurusu için gerekli evraklar yani istenilen evraklar girişimci ya da mevcut işyeri olanlar için farklıdır. Ancak yine de aşağıdaki evrakları KOSGEB başvurusu için size fikir verebilir.

 • E-Kobi beyannamesi(esnaflar için)
 • KOSGEB taahhütnamesi
 • İş planı
 • KOBİ ticari kredilerinde talep edilen diğer belgeler(esnaflar için)
 • Kursa katılma başvuru formu(girişimciler için)

 

KOSGEB Hibe Ödemesinde Talep Edilen Belgeler Neler?

KOSGEB Hibe ödemesinde talep edilen belgeler neler, gelin hep birlikte bir göz atalım. KOSGEB eğitimini başarı ile tamamladınız, hayırlı olsun. Şimdi yapmanız gereken iş planını hazırlayarak KOSGEB’e sunmanızdır. İş planınız onaylandığı takdirde KOSGEB’den hibe alabilirsiniz. Geri ödemesiz ya da faizsiz kredi almak istediğinizde bununla alakalı KOSGEB’in sizden bazı ek belgeler isteyeceğini de unutmayın. Bu belgeler;

 • İşyerine ait imza beyannamesi
 • İmzalanmış başvuru formu
 • Ödeme dekontları
 • Aldığınız ürünlere dair faturalar

Not: Destek oranı genç, kadın ve engelliler için değiştiği için başvuruda eğer engelli iseniz bunu belirtir bir evrak getirmeniz gerekecektir.

KOBİLER için KOSGEB:

Sadece yeni girişimciler değil, tüm KOBİ’ler aslında bir şekilde KOSGEB’den yararlanabilmektedir. Bunun için KOSGEB’e kayıt olmaları yeterlidir.

Sizde eğer KOBİ iseniz; yapmanız gereken KOSGEB web sitesine giderek e-hizmetler menüsü altından başvuru yapmak ve işletmenizi kaydettikten sonra KOBİ beyannamenizi doldurmaktır. Beyannamenin onaylanmasının ardından yararlanmak istediğiniz KOSGEB desteklerine başvurabilirsiniz.

 

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ NEDİR? NASIL ALINIR? 2021

 

Girişimciler için KOSGEB:

Bu destekten yararlanmak için KOSGEB girişimcilik eğitimi almış olmanız ve işletmenizi bu eğitimden asgari 1 gün sonra kurmuş olmanız yeterlidir. İşletmenizi kurduktan en fazla 1 yıl içerisinde girişimcilik desteğine başvuru yapabilirsiniz.

 

KOSGEB’e Nasıl Kayıt Olunur?

Girişimci, KOBİ, esnaf, tüccar ne olursanız olun KOSGEB desteklerinden faydalanmak için ilk yapmanız gereken KOSGEB veritabanına kayıt olmaktır. Bunun için aşağıdaki işlemleri adım adım yapmanız yeterlidir.

 • https://www.kosgeb.gov.tr/ linkini tıklayın.
 • E-hizmetler kısmından Girişimci/KOBİ giriş butonuna basın.
 • İşletme adı sayfasında bilgilerinizi girin.

Bu kadar basit işte.

KOSGEB Destek Başvuru Formu

KOSGEB Başvuru formlarına https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6527/basvuru-formlari linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. KOSGEB destekleri ve bu desteklerden yararlanmak için tüm başvuru formaları KOSGEB sitesinde destekler başlığı altındadır. Ancak sitemizde oradaki tüm bilgileri daha sade olarak bulabilirsiniz. Ayrıca bundan sonra yapılacak güncellemeleri de en kısa zamanda sayfamızda görebilirsiniz. KOSGEB destekleri başta olmak üzere devlet desteklerine dair her şeyi güncel olarak sayfamızda bulacaksınız.

Biz bilgimizi paylaşıyoruz. Lütfen sizde bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşın. Ayrıca diğer başlıklar altındaki bilgisellerimizi de mutlaka gözden geçirin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça artar. Yorum, değerlendirmeleriniz ve geri dönüşleriniz bizim için çok değerli.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.